Branża kreatywna pełna jest wyjątkowych osobowości. Kogo warto znać, śledzić i kim się inspirować? Zapytaliśmy o to społeczność grupy the Brief pro – co znosi psychika grafika i pojawiło się tyle propozycji, że nie dałoby się ich wszystkich umieścić w jednym tekście, dlatego postanowiliśmy dokonać subiektywnej selekcji. Sprawdź czy znasz wszystkie nazwiska z naszej top siódemki!
Paula Scher (Pentagram)
Jedna z najbardziej wpływowych projektantek graficznych na świecie. W swoich pracach przekracza granice między popkulturą, a sztuką piękną. Jej ikoniczne, inteligentne i przystępne obrazy trwale zakorzeniły się w przestrzeni publicznej.
Fot. Pentagram
Scher przygodę w branży kreatywnej rozpoczynała jako dyrektorka artystyczna w latach 70. i wczesnych 80., a jej eklektyczne podejście do typografii szybko stało się bardzo wpływowe. Jej propozycja komunikacji wizualnej dla Public Theater otworzyła drzwi do zupełnie nowej symboliki instytucji kulturalnych, zmieniając wyobrażenie miejskiego krajobrazu jako dynamicznego środowiska wielowymiarowego projektowania graficznego. Identyfikacje Citibanku i Tiffany & Co., za którymi stoi Scher, do dziś służą jako studia przypadków udanego rebrandingu amerykańskich marek.
Paula nie prowadzi własnych kanałów w mediach społecznościowych, ale możesz zajrzeć tutaj.
Stefan Sagmeister (Sagmeister & Walsh)
Dobra sztuka daje możliwość zobaczenia świata z innego punktu widzenia. Design może zrobić to samo, zarówno dla twórcy, jak i widza.
~ Stefan Sagmeister
Fot. sagmeister.com
Stefan Sagmeister jest austriackim grafikiem, storytellerem i typografem, który nie stroni od kontrowersji. Karierę zaczynał od projektów tworzonych na potrzeby przemysłu muzycznego, co zaowocowało okładkami płyt dla Lou Reeda, OK Go, The Rolling Stones, Davida Byrne’a, Jaya Z, Aerosmith, Talking Heads, Briana Eno i Pata Metheny’ego, ale dziś chwyta się dużo bardziej różnorodnych przedsięwzięć artystycznych, a także, jako współwłaściciel agencji Sagmeister & Walsh, współpracuje z wiodącymi markami (m. in. BMW). Niezależnie od tego, czy chodzi o instalację filmową, meble, plakaty czy książki, Sagmeister jest artystą wszechstronnym i świetnie odnajduje się w różnorodnych tematach.
Tutaj znajdziesz profil Sagmeistera na Instagramie.
Wywiad ze Stefanem Sagmeisterem, który warto przeczytać ↓
Malika Favre
Talent to tylko 10%, reszta to umiejętności, dojrzałość, dobra biznesowa intuicja i ego pod kontrolą.
~Malika Favre
Fot. Creativeboom
Malika Favre to wybitna ilustratorka, której śmiały i minimalistyczny styl, okraszony odrobiną humoru i łobuzerstwa, na długo zapada w pamięć, a dzięki wykorzystaniu negatywowej przestrzeni i jasnego koloru, szybko stał się rozpoznawalny na całym świecie. Malika porusza się w obrębie pop-artu i op-artu, płynnie przechodząc między jednym kierunkiem, a drugim, a proste ilustracje połączone z geometrycznymi wzorami czynią jej styl niepowtarzalnym. W jej twórczości dominują wyraziste kolory, eleganckie układy, szczególnie kobiecego ciała i jego krzywizn.
Tutaj możesz zobaczyć, czym aktualnie się zajmuje.
Eike Konig (Hort)
Jestem przede wszystkim człowiekiem, a oprócz tego obywatelem, ojcem, partnerem, przyjacielem, artystą, profesorem i grafikiem.
~Eike Konig
Fot. eikekonig.com
Projektant, artysta, nauczyciel i bardzo wyrazista gwiazda na nieboskłonie branży graficznej. Styl, który reprezentuje to antyestetyka, która ma tyle samo sympatyków co wrogów. Dla wielu osób Konig i jego styl pozostaje zagadką. Czego by o Konigu nie mówić, nie da się ukryć, że ma smykałkę do typografii, a jego plakaty z literami blokowymi są na tyle charakterystyczne, że łatwo bez dłuższego namysłu przypisać im autorstwo. Brutalny i minimalistyczny styl pomógł mu zyskać rozpoznawalność w środowisku komunikacji wizualnej, a także popkulturze.
Śledź Eike na Instagramie.
Giorgia Lupi (Pentagram)
Sposób, w jaki odnosimy się do danych ewoluuje szybciej niż nam się wydaje, a nasze umysły i ciała naturalnie przystosowują się do tej nowej, hybrydowej rzeczywistości, zbudowanej zarówno ze struktur fizycznych, jak i informacyjnych.
~ Giorgia Lupi
Fot. Azure Magazine
Giorgia Lupi jest włoską projektantką informacji, współautorką książki Dear Data – zbioru ręcznie rysowanych wizualizacji danych oraz adwokatką tzw. “data humanizmu”- wizualnej manifestacji big data, która według Lupi „nie należy do odległej, dystopijnej przyszłości; jest towarem i nieodłączną, charakterystyczną cechą naszych czasów”. Jej prace są również częścią stałej kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Zawodowo Giorgia współtworzy nowojorski oddział agencji Pentagram, do którego przeszła z Accurat, gdzie wcześniej już łączyła projektowanie i dane w celu tworzenia wizualizacji danych, interfejsów i narzędzi (wśród jej klientów były firmy takie jak Google, IBM, Fundacja Billa i Melindy Gatesów, Starbucks, Organizacja Narodów Zjednoczonych i MoMa). Prace Lupi to efekt fascynacji geometrycznym wyczuciem i równowagą abstrakcyjnych kompozycji artystycznych, a jej charakterystyczny styl pracy kształtował się pod wpływem takich nazwisk jak Moritz Stefaner, Aaron Koblin i Jerry Thorp. Tym, co napędza Lupi w jej karierze jest nakładanie się przestrzeni między intuicją i analizą, a także balans pomiędzy pięknem i logiką, liczbami oraz obrazami.
Zajrzyj do Giorgii na Instagram!
Christoph Niemann
Christoph Niemann jest artystą, autorem i animatorem, a jego prace regularnie pojawiają się na okładkach The New Yorker, National Geographic i The New York Times Magazine.
Fot. Robbie Lawrence
Twórczość Niemanna jest przedmiotem licznych wystaw muzealnych, a pierwsza okładka The New Yorker z rozszerzoną rzeczywistością to jego dokonanie, podobnie jak animacja VR do wydania magazynu US Open. Członek Alliance Graphique Internationale, w 2010 roku został wprowadzony do Galerii Sław Art Directors Club. Jest autorem wielu książek, w tym monografii „Niedzielne szkicowanie” (2016), „SŁOWA” (2016) i „Pamiątka” (2017). Wraz z Jonem Huangiem stworzył aplikację dla dzieci PETTING ZOO i CHOMP. Wśród jego klientów znajdują się takie marki jak Hermés, Google, LAMY i The Museum of Modern Art.
Zobacz co Niemann robi na Instagramie.
Działalność Niemanna jest tematem jednego z odcinków ABSTRACT THE ART OF DESIGN, który znajdziesz na Netflixie (Paula Scher też tam się pojawiła, warto obejrzeć całą serię :)) ↓
Sagi Haviv (Chermayeff & Geismar & Haviv)
Sagi Haviv w swojej karierze zaprojektował ponad 60 identyfikacji wizualnych, m.in. dla National Geographic, Showtime czy Mobil.
Fot. Wikipedia
W dziedzinie projektowania logo, Haviv jest niewątpliwie ekspertem – regularnie współpracuje z Bloomberg Businessweek, PBS, Fast Company i Meet The Press NBC. Jego wykładów na temat projektowania można posłuchać między innymi w sieci albo pojawić się na prelekcjach, których udziela na całym świecie – między innymi dla TEDx, AIGA, HOW Design Conference, Brand New Conference, Princeton University, Onassis Foundation, American Advertising Federation i Columbia Business School. Sagi pełnił funkcję Przewodniczącego Jury dla Clio Awards oraz Art Directors Club i Jury President dla D&AD Awards. Poza działalnością zawodową, pracuje jako wykładowca, ucząc projektowania identyfikacji wizualnej w School of Visual Arts w Nowym Jorku.
Zajrzyj na profil Chermayeff & Geismar & Haviv na Instagramie.
Przeczytaj również ↓
2 komentarze
Wiele ciekawych osobowości i bardzo kreatywne projekty. Zdecydowanie warto brać przykład z tych osób!
Wierzę, że każdy z nas, zarówno projektantów, jak i ludzi, ma możliwość tworzenia rzeczy, które go pasjonują. Być może nie będziemy w stanie żyć z projektowania lub sztuki w taki sam sposób, w jaki artysta może utrzymać się z pisania piosenek. Za jakiś czas zaczynam nowy projekt całkowicie pro bono, ale jestem niesamowicie podekscytowany.