Rok 2022 był wyzwaniem dla poligrafii pod wieloma względami. Postcovidowa kula u nogi druku w postaci deficytu surowców, wywrócenie do góry nogami pokoju w regionie czy rosnące ceny energii kładące się cieniem na przyszłości produkcji to tylko jedne z nich. Trudnych momentów było dużo, ale nie mniej tych dobrych — pełnych nadziei, wsparcia i gry do jednej bramki. Wszystkie najważniejsze podsumowujemy poniżej.
Bez owijania w papier
Zabezpieczenie stanów surowcowych na rok 2022 przy tak dynamicznie zmieniających się warunkach zakupu papieru było dla nas kluczowe. Ceny celulozy, tworzyw sztucznych, stali czy drewna w dwóch ostatnich latach wzrosły od 30 do nawet 300%. Od czasu pandemii ważny udział w procesie zakupowym mają kanały online, a trend ten utrzymuje się do dziś. Opakowania kartonowe stały się produktem pierwszej potrzeby. Ceny surowców nieustannie rosną — kreda, podobnie jak papiery offsetowe tylko w 2021 podrożała o około 70%.
Sytuacja wydaje się trudna, ale mamy wiele sposobów na to, by poradzić sobie z wyzwaniami na rynku surowców. Znacznie zwiększyliśmy ilość magazynowanego papieru, uruchomiliśmy również nową halę, żeby sprawniej realizować zlecenia.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Solidarnie z Sąsiadami
W lutym czarny łabędź ze Wschodu postawił pod znakiem zapytania pokojową przyszłość tej części Europy. Nasi sąsiedzi doświadczyli cierpienia, wymagającego natychmiastowej reakcji tych, którzy nie zamierzają stać bezczynnie i patrzeć. W marcu i kwietniu w naszej poligraficznej fabryce dominowały kolory niebieski i żółty, a ze sztanc masowo schodziły materiały informacyjne w formie ulotek, plakatów, naklejek i broszur, wspierając działania wolontariuszy i wolontariuszek niosących pomoc uciekającym przed kulami sąsiadom.
Równolegle powstawał artystyczny symbol jedności w regionie — album NEIGHBOURS — kwintesencja sąsiedzkości — charytatywna inicjatywa zapoczątkowana przez Drukomat, do której dołączyła ponad setka artystów i artystek z Polski, Ukrainy, Słowacji, Mołdawii, Węgier, Rumunii i Białorusi. Album dostępny w dwóch wersjach — standardowej i kolekcjonerskiej — można wciąż nabyć na stronie www.neighboursart.pl. Dochód ze sprzedaży trafi do Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, a zebrane środki — na pomoc najmłodszym, cierpiącym wskutek wojny.
Zrównoważone działania
W naszej działalności nie brakuje rozwiązań zorientowanych na dobro środowiska, które w roku 2022 kontynuowaliśmy, mając pod lupą takie zagadnienia, jak optymalizacja zużycia materiałów produkcyjnych, minimalizowanie ilości odpadów czy zarządzanie końcówkami nakładów zgodnie z ideą zero waste. Dziś całkowitemu recyklingowi poddajemy aż 90% wytwarzanych odpadów. Pozostałe 10% trafia do utylizacji, a my intensywnie pracujemy nad tym, aby ten wskaźnik obniżyć, co będzie naszym celem w kolejnym roku.
Papier, który z różnych względów nie może zostać wykorzystany w procesach produkcyjnych (np. końcówki serii, papier dedykowany do maszyn, których już nie ma w naszym parku technologicznym, itd.), otrzymuje drugie życie. Przekazujemy go lokalnym warsztatom terapii zajęciowej i innym instytucjom pożytku publicznego, aby mogły wykorzystać go w realizacji swoich statutowych celów.
Przeczytaj więcej o naszych ekodziałaniach:
Zajrzyj do cyklu: DRUKUJEMY ODPOWIEDZIALNIE w naszych przewodnikach na Instagramie ↓
Nowe technologie, nowe produkty
W roku 2022 poligraficzna stajnia Drukomatu powiększyła się o kilka nowych technologii, które rozszerzają m. in. nasze możliwości produkcyjne opakowań. Pod względem nowości ofertowych to również był dobry rok — wprowadziliśmy kilkanaście nowych produktów, w tym notesy ze znacznikami, torby papierowe premium, puzzle, długopisy ecofriendly i koperty bąbelkowe.
W mijającym roku również dużo się działo w obszarze technologii wspierających projektowanie graficzne, co kształtuje również przyszłość poligrafii. W tym miejscu warto przywołać poniższy tekst.
Rok dzielenia się wiedzą
Poligrafia bywa tematem trudnym, zwłaszcza w momentach zlecania wydruków, optymalizowania nakładów, wyboru uszlachetnień, etc. W drukomat.pl nieustannie staramy się ułatwiać ten proces, tworząc poradniki, tutoriale i instrukcje, przyjazne użytkowniczkom i użytkownikom na każdym poziomie poligraficznego zaawansowania. Rok 2022 obfitował w tego typu treści, a stawkę zamyka cykl Kryptonim #COD, czyli Czujne Oko Detepa Tomka, który na naszym blogu dzieli się bardziej i mniej tajemną wiedzą ze świata druku.
Do zobaczenia i usłyszenia w 2023! 🎉
Grafika na okładce: Natalia Artemenko