Naklejki z folii monomerycznej to jeden z Waszych ulubionych produktów. Aby ułatwić ich zamawianie w kilku prostych krokach podpowiadamy, w co kliknąć, aby praca z tym produktem była jeszcze prostsza.
Tutorial CorelDRAW będzie pomocny gdy szybko i łatwo chcecie rozplanować na arkuszu naklejki. Możecie również wybrać, jak ostatecznie mają być przez nas przygotowane: możemy je wyciąć po obrysie, dodatkowo otransferować i „obrać”, czyli usunąć wycięte elementy niepotrzebnej grafiki, albo tylko „obrać”, bez użycia transferu.
Naklejki z folii monomerycznej oferujemy w dwóch wersjach: połysk i mat. Każda z nich posiada szary klej, dzięki któremu naklejka nie przebija zaklejonej powierzchni i bardzo dobrze do niej przylega. Aby naklejka była również długotrwała zalecamy pokryć folię laminatem mat lub połysk. Grafikę możesz rozplanować na formacie 128×100 cm.
Po zaprojektowaniu naklejki w CorelDRAW zaznaczamy grafikę z drukiem i cięciem.
Po zaprojektowaniu naklejki w CorelDRAW – stosując się do wytycznych zawartych w instrukcji (format, grubość i kolor linii cięcia, etc.), zaznaczamy warstwy „CIĘCIE” i „DRUK”.
Z menu górnego wybieramy kolejno
– –(PS. w zależności od wersji takie okno można również wywołać skrótem klawiaturowym Alt+F7)
W pierwszej kolejności klonujemy nasz projekt w poziomie. Wpisujemy wartość przesunięcia na osi X, ilość kopii i zatwierdzamy przyciskiem
W naszym przypadku format docelowy naklejki to 50 mm. Musimy dodać spad spad 3 mm z każdej strony, co daje nam łącznie 56 mm. Należy pamiętać, że linie cięcia nie mogą na siebie nachodzić, ale same spady naklejki mogą się stykać.
Następnie zaznaczamy cały rząd który właśnie stworzyliśmy i analogicznie klonujemy go po osi Y (pion).
W CorelDRAW przesunięć numerycznych dokonuje się również poprzez wartości ujemne (w lewo i w dół). Skupiając się na naszym przykładzie aby rząd przesunąć w dół musimy użyć właśnie wspomnianych wartości ujemnej (-56 mm).
Powyższym sposobem sklonowaliśmy jeden użytek naszej naklejki w pionie i poziomie z zachowaniem odrębnych warstw CIĘCIE i DRUK. Taką pracę po zamienieniu fontów na krzywe możemy przekazać do realizacji.
Wszystkie informacje techniczne o tym, jak należy przygotować plik, prawidłowe spady, odległości, itp. znajdziesz w instrukcji przygotowania pliku. Chcesz jeszcze dokładnie sprawdzić i pobrać pliki na podstawie których tworzyliśmy tutorial? Zajrzyj tutaj.
Jeżeli przygotowujesz naklejki w Illustratorze to jest również pomocny tutorial.
W przerwie przeczytaj koniecznie historię pewnej naklejki.
1 komentarz
Nie zapominajcie o atrybucie overprint (nadruk) wykrojnika żeby uniknąć białych wybrań (gdy do drukarni wysyłacie sam plik pdf) 🙂