Lato słodko skwierczy, dlatego dziś proponujemy dość gorący temat, jakim jest globalne ocieplenie. Nie podejmujemy jednak dyskusji o jego istocie, a jedynie sprawdzimy, jak podeszli do niego różni artyści. Poznaj garść twórczych interpretacji.
Globalne ocieplenie – indywidualne spojrzenie
Można uznawać je za fakt, podważać lub wciąż się wahać. Jednak globalne ocieplenie jest tematem, który coraz częściej pojawia się u różnych twórców. Zobacz subiektywny przegląd prac i akcji.
Klepsydry w polskich miastach
Pewnie też już je widziałeś. Klepsydry, zapowiadające śmierć ludzkości. Za społeczną akcją upamiętnienia i pożegnania społeczeństwa stoi polska odnoga organizacji Extinction Rebellion. Jej celem jest zwrócenie uwagi na konsekwencje globalnego ocieplenia.
Akcja wykorzystuje minimalne środki – prosta kartka A4 i oszczędny wydruk. To jednak wystarczy, by zrobić wrażenie, o czym można się przekonać, widząc zainteresowanie przechodniów. Więcej o akcji przeczytasz tutaj.
.
Do akcji podobno przyłączyły się także wrocławskie krasnale (choć oficjalnie tego nie potwierdziły;).
Sztuka prowokacji
Jeśli już jesteśmy przy odważnych projektach, nie sposób pominąć Davide Bonazzi, który zasłynął z ilustracji, bezlitośnie komentujących rzeczywistość. W jego pracach nie zabrakło także tematu zmiany klimatu. Jego charakterystyczny styl i gorący temat dały całkiem ciekawe owoce.
Rafa papier
Żywe kolory, ręcznie obrabiany papier i wzory 3D. Te narzędzia wykorzystała Mlle Hipolyte, by stworzyć trójwymiarowy obraz, pokazujący bogactwo wzorów i kolorów rafy koralowej.
Inspiracją były dyskusje o stanie oceanów i kruchości podwodnego ekosystemu. Za sprawą globalnego ocieplenia, rafy koralowe mogą już nigdy się nie odrodzić. Prace autorki to osobisty hołd złożony naturze.
Obraz ma wiele dopracowanych detali – któe mieszczą się na powierzchni 1 x 2 metra.
Obraz ma wiele dopracowanych detali – które mieszczą się na powierzchni 1 x 2 metra.
Komentarz twórczy
Na uwagę zasługują także prace estońskiego twórcy Eiko Ojala, powstałe jako ilustracje do treści opublikowanej w Guardianie.
Obrazowały artykuł, mówiący o tym, jak zmieniający się klimat wpływa na Amerykę Południową. To ciekawe tło do artykułu oraz autorskie podejście do tematu.
Cienie zwierząt
Na uwagę zasługują też prace francuskiej artystki – Sophie Alyz. Przez ostatnie lata odwiedzała różne ogrody zoologiczne we Francji, uwieczniając przebywające tam zwierzęta.
Potem zastosowała autorską technikę, zniekształcania i postarzania wydruków. W efekcie powstały przejmujące grafiki, przedstawiające zwierzęta jako widma/cienie/duchy. Czyli jako wspomnienia przeszłości, którą nieodwracalnie wymazały zmiany klimatu.
Po co? Abyśmy zadali sobie pytanie, co zostawimy naszym dzieciom, traktując planetę tak jak do tej pory? Oddajmy jej głos:
Żyrafy nie rosną na drzewach. Przy okazji nie będzie już drzew. Na razie żyrafy rosną w klatkach. Dalej nie będą się rozwijać, ponieważ ludzie niszczą wszystko, s przede wszystkim siebie.
Miej więc oczy szeroko otwarte. Przeczytaj uważnie mały szyld z boku, który opowiada o sawannie, dżungli i morzu. Krótko opowiada o zapomnianych czasach. Wyjaśnia, że zwierzę, którego oglądasz w klatce, ma szczęście, że jest chronione. Nie smuć się, a przynajmniej tego nie pokazuj. Byłbyś uważany za szalonego lub histerycznego. Po prostu obejrzyj, tak aby pewnego dnia móc powiedzieć: «Tak, żyrafy naprawdę istniały».
Memento Mori
Na ochłodę warto wspomnieć o mrocznych kadrach prosto od Jana Erika Waidera. Cykl o znaczącym tytule Memento Mori i jeszcze bardziej znaczącym „modeli”. Tematem i głównym bohaterem zdjęć jest uchwycony jeden z największych lodowców na Starym Kontynencie, czyli norweski Nigardsbreen. Cykl daje duże pole do interpretacji i w tym tkwi jego wielka siła.
Ekopatrioci
A na deser crème de la crème polskiej ilustracji we wspólnym projekcie na rzecz zwiększenia świadomości klimatycznej.
Wszystko to pod szyldem ekopatriotów, którzy wspólnymi siłami stworzyli wyjądkową animację 2 D (w tym: Kijek Adamski, Igor Kubik ,Karol Banach, Paweł Mildner, Ola Niepsuj, Acapulco Studio).
Dopracowywane detale, wyobraźnia i imponujące grafiki, sprawiają, że nawet, jeśli temat nie jest nam bliski – animacja, prawdopodobnie będzie.