Ten tekst w całości będzie poświęcony polskim twórcom grafiki użytkowej, ilustratorom i przedstawicielom sztuk wizualnych. Skąd pomysł na taki temat? Ponieważ mamy czym (a raczej kim!) się pochwalić! Sprawdź czy znasz wszystkie nazwiska, zobacz najpopularniejsze prace twórców umieszczonych w zestawieniu i zainspiruj się!
➜ Patryk Hardziej
Multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik i researcher o międzynarodowej sławie, założyciel Hardziej Studio, wykładowca ASP w Gdańsku, twórca kursów „Sztuka Projektowania” i Fundacji Karola Śliwki, autor książki „CPN – Znak, identyfikacja, historia” oraz pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Jego twórczość znajdziesz na okładkach płyt, plakatach, promujących wydarzenia kulturalne, w książkach i magazynach. Współpracował m. in. z Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, E. Wedel, New Scientist Magazine.
Zajrzyj na jego profil w serwisie Behance.
➜ Patrycja Podkościelny
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku gdzie aktualnie pracuje jako asystentka doktora Łukasza Butowskiego w pracowni Litografii oraz prowadząca zajęcia na studiach zaocznych z Podstaw Projektowania Ilustracyjnego. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką projektową oraz artystyczną. Laureatka konkursu Graduation Projects 2014 (Międzynarodowy przegląd najlepszych dyplomów projektowych) za książkę „Demony Słowian”, a także międzynarodowego konkursu ilustratorskiego Communication Arts za plakat do filmu „Persona” (w 2018), okładkę do książki „Dumanowski” (w 2019) i „Fuga” (w 2020). Współpracowała m.in. z: Adobe, Netflix, Nike, Huffington Post, Newsweek, 2+3D, Przekrój, Miesięcznik Znak.
Zajrzyj na jej profil w serwisie Behance.
Czy wiesz, że…?
Drukomat to także organizator festiwalu druku NACISK. Zobacz co dzieje się w mediach społecznościowych wydarzenia i poznaj cykl #PrzyjacieleNACISKU, w którym co czwartek odsłaniamy sylwetkę kolejnego polskiego artysty.
➜ Ada Zielińska
Druga połowa Hardziej Studio zajmuje się grafiką i ilustracją, a jej prace charakteryzuje wypracowany, autorski styl, utrzymany w klimacie i estetyce lat 70-tych i 80-tych. Choć większość prac Ady powstaje w środowisku cyfrowym to autorka nie ukrywa swojego zamiłowania do technik analogowych i sięga po nie, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Współpracowała m. in. z Adobe, New Scientist Magazine, Asus, Alpha Industries, Reserved.
Zajrzyj na jej profil w serwisie Behance.
➜ Dawid Ryski
Artysta występujący pod pseudominem Talkseek, autor licznych ilustracji prasowych (Wall Street Journal, The Washington Post The New York Observer, L’Optimum, American Lawyer Magazine, Esquire) oraz wielu plakatów koncertowych (Franz Ferdinand, Editors, Nomeansno, Twin Shadow, Enter Shikari). Zajmuje się projektowaniem murali, okładek do płyt i książek oraz grafik dla firm odzieżowych. W 2019 ukazała się jego czwarta książka dla najmłodszych, wydana w prestiżowym niemieckim wydawnictwie Little Gestalten. Współpracował m.in. z: Apple, Nespresso, Saucony, Eurovision Music Contest, British Council, Ikea, Lagom Design.
Zajrzyj na jego profil w serwisie Behance.
➜ Ewelina Gąska
Ilustratorka i projektantka graficzna, specjalizująca się z identyfikacji wizualnej oraz ilustracji. Ma za sobą wiele wygranych konkursów graficznych, m.in. srebro i nominację w konkursie Klubu Twórców Reklamy KTR. Jej prace publikowane są w polskich i zagranicznych magazynach o designie. Ewelina współpracowała m. in. z KTR, Effie Awards, Imagination Day 8, Puro Hotel Kazimierz.
Zajrzyj na jej profil w serwisie Behance.
➜ Paweł Mildner
Grafik i ilustrator, w branży działa od 2013, a miłość do projektowania książek i plakatów ma we krwi. W swojej pracy artystycznej szczególnie upodobał sobie ilustrację, sztukę cyfrową oraz rysunek. Styl tego artysty jest rozpoznawalny na całym świecie, a jego prace dotychczas ukazywały się m. in. w takich miejscach jak The New York Times, Bloomberg Businessweek, Penguin Random House, Sapporo International Art Festival, Süddeutsche Zeitung Magazin, WWF.
Zajrzyj na jego profil w serwisie Behance.
➜ Joanna Ambroz
Multidyscyplinarna twórczyni – autorka książek i projektantka graficzna ze specjalizacją w tworzeniu publikacji, plakatów i ilustracji. Intryguje ją symbolika oraz metafora, z których często korzysta w swoich pracach. Artystka ma za sobą publikacje i wystawy we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, na Słowacji i w Polsce. Współpracuje z wydawnictwami i prasą, ale na warsztat bierze również zlecenia indywidualne. Jej klienci to m. in. Gazeta Wyborcza, G’rls Room, Radio Czwórka, Wydawnictwo Znak oraz Magazyn Non Fiction.
Zajrzyj na jej profil w serwisie Behance.
➜ Bartosz Kosowski
Ilustrator i plakacista, absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie we Wrocławiu oraz Wydziału Grafiki na ASP w Łodzi. Tworzy plakaty, portrety i ilustracje prasowe. Artysta może pochwalić się współpracą z takimi markami jak Apple, Canal +, Netflix, Legendary Pictures, The New Yorker, „The Economist, Washington Post, Gazeta Wyborcza oraz Newsweek. Jego prace pojawiły się także w prestiżowych wydawnictwach Taschen „Illustration Now! Vol.4”, Bloomsbury “Illustration – A Theoretical & Contextual Perspective”, Abrams „The Wes Anderson Collection: Bad Dads” oraz Huginn & Muninn „Total Geek Art”. Kosowski jako jedyny Polak jest laureatem trzech złotych medali przyznawanych przez amerykańskie stowarzyszenia ilustratorów, a w ciągu ostatniego roku jego prace „Kompozycje Przestrzenne” stworzone dla hotelu Puro w Łodzi oraz plakaty do „Lśnienia” i „Głowy do wycierania” zdobyły 15 nagród i wyróżnień, między innymi złoto w konkursie Spectrum 27 i brąz w konkursie European Design Awards.
Zajrzyj na jego profil w serwisie Behance.
➜ Basia Flores
Ilustracja to jej uniwersalny język, którym się komunikuje i opisuje emocje, a tych czasami po prostu nie da się wyrazić słowami. Wierna podstawowym barwom, konsekwentna i wyrazista. Jej sztuka to podróż między kolorami, kształtami i emocjami, a feeria barw, emanująca wprost z jej prac pozwala przenieść się choć na chwilę do innego świata – wyjątkowego, bo jej własnego.
Zajrzyj na jej profil w serwisie Behance.
➜ Karol Banach
Ilustrator, który zamiłowanie do wzorów, kapryśnych postaci i organicznych kształtów przenosi na swoje rysunki z największą radością. Zabawne kompozycje na kartkach szkicownika przekładają się na wizualizacje dla marek, które łatwo dostosowuje w różnych materiałach wydawniczych, opakowaniach i reklamach, a także w projektach murali. Pracował dla Allegro, Adobe, Uber, WWF, Snapchat, Dropbox, Ikea, The New York Times, Huawei, American Express i The Washington Post.
Zajrzyj na jego profil w serwisie Behance.
Pamiętaj, że swoje prace możesz wydrukować w drukomat.pl!
Grafiki użyte w okładce artykułu: © Patryk Hardziej.