Czy kalendarz zawsze ma swoją datę ważności, która wygasa po 12 miesiącach? Cóż, z reguły tak, ale wcale nie musi tak być. Kilka trików i przemyślanych zabiegów może sprawić, że ten produkt poligraficzny zyska drugie życie, będąc wykorzystanym do aktywności, które zwykle nie kojarzą się z kalendarzem. Zobacz jakie pomysły znalazła na to firma Antalis.
Kalendarz Antalisa jest wyjątkowy pod każdym względem, co widać jeszcze zanim go otworzysz. Odnosi się wrażenie, że wszystko zostało przemyślane – od wyboru papierów przyjaznych środowisku, po formułę (nie wyrzucaj, wykorzystaj) oraz opakowanie, które zostało zaprojektowane w sposób bardzo praktyczny, dając możliwość przekształcenia go, np. w pudełko na długopisy.
Temat przewodni – woda
Kalendarz rozpoczyna się od wstępu, w którym Antalis pokrótce opisuje, jaka idea przyświecała tworzeniu tego projektu. Tematem przewodnim stała się woda, bez której nie byłoby życia na Ziemi.
Kalendarz na rok 2021 odzwierciedla nasze zaangażowanie w ochronę planety i jest materialnym wyrazem naszej troski o środowisko. Dlatego dedykujemy go wodzie, bez której nie istniałoby życie. Woda, w różnych postaciach, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania środowiska naturalnego, ale i samego człowieka.
I. Noworoczne cele
Kalendarz pełen jest ciekawostek o wodzie, a na odwrocie każdej z kart znajdują się gry, zabawy i inne przydatne rozwiązania codziennego użytku, które można wykorzystać po zakończonym miesiącu albo w jego trakcie. W styczniowym kalendarium pojawiło się miejsce na wpisanie noworocznych postanowień – tę część kalendarza można oderwać i powiesić w widocznym miejscu, tak, aby lista przypominała o celach, jakie są do zrealizowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Ponad 90% świeżej wody na Ziemi jest w Antarktyce.
← Szukasz uniwersalnego kalendarza? Sprawdź ten produkt
II. W sam raz na długie zimowe wieczory
Luty to w antalisowym kalendarzu miesiąc sudoku, dlatego tę grę znajdziesz na odwrocie karty z tym miesiącem, obok miejsca na notatki (gdzie można np. zapisać zasady gry, jeśli jeszcze nie zdarzyło ci się w nią grać).
Woda słodka to niecałe 3% zasobów naszej planety. Jeszcze mniej jest wody pitnej, tylko 0,1%.
III. Klasyka gatunku wśród gier towarzyskich
Światowy Dzień Wody? Trzeba to oblać! 22 marca to doskonała okazja do świętowania, najlepiej w doborowym towarzystwie i przy grze, np. w Państwa/Miasta, która znajduje się na odwrocie karty z tym miesiącem.
22 marca – Światowy Dzień Wody
IV. Czas na kolory!
Kwiecień to czas budzenia się natury do życia po zimowym letargu. Z tej okazji w kalendarzu przy tym miesiącu, znajdziesz florystyczną kolorowankę, którą można wypełnić energetyzującymi barwami wiosny, a kolorując, będziesz mieć okazję pomyśleć o śladzie wodnym, jaki generuje przeciętnie jedna osoba w Polsce.
Dzienny ślad wodny na jednego mieszkańca Polski wynosi 3 900 litrów.
V. Jeśli woda to… Statki!
Na odwrocie majowej karty kalendarza pojawia się ta właśnie gra. Arkusz można przeciąć na pół i podzielić się planszą z osobą, którą zaprosisz do gry.
Woda stanowi podstawowy składnik wszystkich komórek i tkanek. W ciele dorosłego człowieka jest ok. 70% wody.
VI. Czerwcowa koloroterapia
Czerwiec to miesiąc, w którym znajdziesz jeszcze jedną kreatywną niespodziankę. Jest to kolejna kolorowanka – bogaty i skomplikowany wzór sprawia, że zabawa będzie odpowiednia dla starszych osób, z dużymi pokładami cierpliwości i chętnymi do ćwiczenia precyzji.
30% słodkiej wody znajduje się pod ziemią, a ok. 68% w lodowcach.
VII. Zabierz je na wakacje
Lipiec to wakacyjny miesiąc, a doskonałą rozrywką podczas wygrzewania się na plaży lub biwakowania w leśnej głuszy będą krzyżówki i te właśnie znajdziesz na odwrocie lipcowego kalendarium.
75% żywego drzewa to też woda.
VIII. Jedną nogą w szkole
Na sierpniowej karcie kalendarza oprócz kalendarium znajduje się plan lekcji, który będzie doskonałym dodatkiem dla osób posyłających swoje pociechy do szkoły. Można go wykorzystać po zakończonym miesiącu, wycinając z kartki fragment z nadrukowanym planem. A obok rozpiski z lekcjami warto zanotować również informację o tym, dlaczego opłaca się zawsze dokładnie zakręcać kran.
Kapanie z kranu może zmarnować nawet 128 litrów wody dziennie.
IX. Podniebne rejsy bez śladu węglowego
Na wrześniowej sekcji kalendarza znajdziesz propozycję gry, dobrze znanej ze szkoły i dużo bardziej bezpiecznej niż te, które można zobaczyć w serialu Squid Game. Przygotowanie do zawodów samolotowych nie wymaga wiele pracy – wystarczy przeciąć kartkę na pół, złożyć 2 samoloty zgodnie z instrukcją i zaprosić kogoś do zabawy.
W okresie 100 lat cząsteczka wody spędza 98 lat w oceanie, 20 miesięcy jako lód, około 2 tygodnie w jeziorach i rzekach oraz mniej niż tydzień w atmosferze.
X. Kółko czy krzyżyk?
Październik to miesiąc z propozycją kolejnej gry – tym razem to dobrze znane kółko i krzyżyk. Połowa rewersu karty jest zadrukowana planszami, drugą można zagospodarować samodzielnie.
Człowiek może żyć około miesiąca bez jedzenia, ale tylko około tygodnia bez wody.
XI. Coraz bliżej święta
Koniec listopada to czas, kiedy w głowie rozbrzmiewa już Last Christmas i jingiel z reklamy Cola – Coli, dlatego szablon papierowej choinki, gotowy do wycięcia z listopadowej karty kalendarza to doskonały sposób na to, aby wprowadzić się w świąteczny klimat.
W atmosferze jest więcej wody niż we wszystkich naszych rzekach razem wziętych.
XII. Tylko najlepsze receptury
A jako bonus do grudniowej sekcji w kalendarzu – przepisy na sylwestrowe drinki! Jest praktycznie, jest w temacie, wszystko się zgadza, a po sporządzeniu wysokoprocentowych eliksirów, barmańską ściągę można przechować w szufladzie z kuchennymi przyborami albo posłużyć się nią jako zakładką do książki kucharskiej.
W Polsce opady półrocza zimowego stanowią ok. 38% rocznej sumy opadów, letnie zaś ok. 62%.
Wykorzystaj pomysły Antalisa, zainspiruj się i stwórz własne wyjątkowe kalendarze na 2022.
A tutaj możesz je wydrukować ↓