Ekologia wystukuje rytm zmian, jakie zachodzą zarówno w procesach firm produkcyjnych, jak i w nawykach i coraz bardziej świadomych decyzjach konsumenckich. Zrównoważony rozwój, niemarnowanie, recykling czy ponowne wykorzystanie to pojęcia coraz częściej odzwierciedlające zachowania w skali mikro i makro, mające na celu dbałość o środowisko. W drukomat.pl wachlarz tych pojęć uruchamia szereg zmian w procesach produkcyjnych i rutynie pracy. Dowiedz się jak optymalizujemy i modyfikujemy działania, aby druk odbywający się pod naszym dachem był bardziej przyjazny otoczeniu.
Nic się nie marnuje!
W drukomat.pl od wielu lat optymalizujemy poziom zużycia surowców i materiałów wykorzystywanych w produkcji. Obecnie dostęp do zasobów stawia branżę poligraficzną bardziej niż kiedykolwiek w obliczu wyzwania (deficyty papieru dotykają wiele drukarń, dostępność farb drukarskich również bywa coraz trudniejsza), dlatego dbanie o optymalne zużycie materiałów produkcyjnych, minimalizowanie ilości odpadów i przemyślane zarządzanie końcówkami nakładów stało się teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Realizując zlecenia w drukomat.pl mamy te aspekty nieustannie na uwadze.
Gospodarka komunalna
Całkowitemu recyklingowi poddajemy aż 90% wytwarzanych odpadów (makulatura, złom, opakowania zwrotne, odpad palet drewnianych, zużyte opakowania plastikowe i metalowe po komponentach do produkcji, zużyte urządzenia elektryczne, świetlówki).((Tak wysoki wynik jest możliwy dzięki współpracy z firmami odbierającymi poszczególne frakcje odpadów.))
Jedynie 10% generowanych odpadów kierowane jest do utylizacji, a my wciąż pracujemy nad tym, aby ten wskaźnik obniżyć.
Ograniczenie zużycia w kontekście naszych działań odnosi się również do wielu aspektów związanych z pakowaniem.
🟢 płyty offsetowe, które zazwyczaj pakowane są w kartonowe pudła, przyjeżdżają do nas bezpośrednio na paletach, dzięki czemu ograniczamy zużycie kartonu i wytwarzamy mniej odpadów (aż 14 tysięcy mniej w skali roku!)
🟢 podczas pakowania nie stosujemy wypełniaczy z tworzywa sztucznego. Papier, którym przełożone są płyty, a także kartony, w których dostarczane są nam różne produkty czy też gilzy po foliach, banerach czy innych mediach wielkoformatowych wykorzystujemy do pakowania produktów dla naszych klientów – rocznie to ponad 400 000 arkuszy, 6000 gilz oraz kilka tysięcy kartonów
Dzięki działaniom optymalizacyjnym udało nam się zredukować liczbę zużywanych arkuszy czyszczących w druku cyfrowym, intensywnie pracujemy również nad zmniejszeniem ilości papieru wykorzystywanego w druku offsetowym.
Papier, który z różnych względów nie może zostać wykorzystany w procesach produkcyjnych, (np. końcówki serii, papier dedykowany do maszyn, których już nie ma w naszym parku technologicznym, itd.) otrzymuje drugie życie. Przekazujemy go lokalnym warsztatom terapii zajęciowej i innym instytucjom pożytku publicznego, aby mogły wykorzystać go w realizacji swoich statutowych celów.
Maszyny drukujące klasy A++
Ta klasa to oczywiście metafora, nawiązująca do sprzętów AGD codziennego użytku, ale dobrze pokazuje czym kierujemy się podczas dokonywania kolejnych zakupów do naszego parku technologicznego, który coraz częściej zasilają maszyny o większym potencjale nie tylko wydajnościowym, ale także ekologicznym. Przykładem jest tutaj Heidelberg Speedmaster XL 106 – 8P z suszeniem LED UV, Konica Minolta realizująca druk cyfrowy oraz nowoczesna linia do produkcji broszur Horizon StitchLiner MARK III.
Jedną z ważnych przesłanek podczas inwestowania w nowe rozwiązania technologiczne jest energooszczędność kolejnych urządzeń lub linii oraz systemowe rozwiązania minimalizujące zużycie surowców niezbędnych do produkcji (papier oraz farby drukarskie).
Inwestujemy w rozwiązania systemowe, które pozwalają na ograniczenie zużycia farb nawet o 15%.
Wybieramy zieloną energię
Fabryka druku, która działa 24 godziny na dobę musi zużywać potężne ilości energii. Na szczęście istnieją alternatywy dla energii z paliw kopalnych, które sprawiają, że ta wytężona, całodobowa praca wielu maszyn drukujących ma szansę być bardziej zielona.
Struktura energii, jaką wykorzystujemy w zakładzie produkcyjnym, jest niemal w całości oparta o energię wiatrową. W roku 2020 98% zakupionej przez nas energii pochodziła ze źródeł odnawialnych. W 2022 podnieśliśmy ten wynik do 99,73%. I tutaj, podobnie jak w przypadku odpadów poddawanych recyklingowi, dążymy do 100%.
Dwa razy pomyślimy, zanim wydrukujemy
Brzmi nieco przewrotnie, prawda? W końcu mówimy o drukarni! Ale to prawda i taką strategię stosujemy w wielu działaniach organizacyjnych, na przykład zamieniając drukowane raporty na elektroniczne, eliminując zbędny obieg papieru w dziale kadr, przechodząc na fakturowanie w wersji cyfrowej, a na produkcji – na przykład ograniczając wydruki impozycyjne, które są generowane dla każdego montażu. Optymalizację w zakresie zużycia papieru stosujemy na wielu poziomach działania drukarni – od działów administracyjnych po serce fabryki, czyli miejsce, w którym wszystkie zlecenia przelewane są na papier.
W naszej działalności nie brakuje rozwiązań zorientowanych na ochronę środowiska, a te opisane powyżej to jedne z wielu jakie codziennie podejmujemy, aby rozwijać się w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i dostarczać usługi zgodnie z oczekiwaniami firm i osób, dla których bycie eko to nie moda, a sposób myślenia.