Darmowe fonty z polskimi znakami – to na pewno coś, co przyda Wam się w projektowaniu materiałów do druku. W dzisiejszym wpisie aż 50 gratisowych fontów bezszeryfowych do projektów komercyjnych.
Przed Wami kolejny wpis z cyklu darmowe fonty. Pismo o kroju pozbawionym ozdobników, w którym końcówki znaków są proste to pismo bezszeryfowe. Fonty bezszeryfowe znajdziemy w publikacjach głównie elektronicznych, ponieważ czytany z monitora tekst pozbawiony szeryfów o wiele mniej męczy wzrok niż gdyby był złożony krojem szeryfowym. Najprostszym przykładem takiego pisma są napisy wyświetlane podczas projekcji filmu.
Ten krój pisma pojawił się w latach 1815-1817, wtedy kroje były ciężkimi monolitami, lecz szybko ewoluowały w szerokie spectrum styli. Fonty bezszeryfowe często określa się gotykami lub groteskami. Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym krojem bezszeryfowym jest Helvetica (stworzona w 1951 r. przez Miedingera), która występuje w wielu grubościach i szerokościach, dzięki czemu ma elastyczne zastosowanie, zaś jej wszechobecny charakter sprawia, że łatwo ją dopasować. Innymi krojami bezszeryfowymi ogólnego zastosowania są Univers (stworzony w 1952 r. przez Frutigera), Arial (Monotype), Franklin Gothic (stworzony w 1903 r. przez M.F. Bentona) oraz Frutiger (stworzony w 1975 r. przez Frutigera).
Fonty bezszeryfowe używane są przede wszystkim do tworzenia tytułów, nagłówków itp. w publikacjach papierowych oraz stron internetowych i innych publikacji przeznaczonych do czytania na ekranie komputerowym. Zebrane fonty w tym wpisie są darmowe i wszystkie możecie wykorzystywać do projektów prywatnych i komercyjnych – przy każdym foncie jest również podana informacja o rodzaju licencji.
Darmowe fonty bezszeryfowe z polskimi znakami
Piękne darmowe fonty bezszeryfowe pomogą Wam w pracy graficznej. Podział fontów jest alfabetyczny więc łatwo odnajdziecie potrzebną typografię. Ściągajcie śmiało!
1 komentarz
Pani Julio jestem pod wielkim wrażeniem tego zestawienia fontów. Mi osobiście najbardziej przypadł do gustu ostatni fon na liście czyli Zeroes. Jest dość modernistyczny i może być wykorzystany do projektowania logo firmowego. Jako, że główną dziedziną mojej działalności są pieczątki i stemple to na pewno nie pogardzę takim zestawieniem. Super sprawa. Proszę o więcej.