Dopadła cię twórcza blokada? Masz wrażenie, że nic nowego nie jesteś w stanie wymyślić? Jest duża szansa, że odwiedzając te miejsca, uwolnisz swoją kreatywność. Spróbuj wszystkich propozycji i sprawdź, czy działają.
Zaczynamy od klasyków, ale bez nich takie zestawienie byłoby niepełne. Prawdopodobne jest, że znasz i odwiedzasz, ale na wypadek gdyby nie, znajdziesz je poniżej. 🙂
Behance
Behance to kreatywny produkt ze stajni Adobe (producent oprogramowania m. in. do tworzenia i obróbki grafiki) pełen inspiracji z dziedziny projektowania graficznego i fotografii. Znajdziesz tam amatorskie projekty początkujących graficzek i grafików, jak również topowe i nagradzane realizacje największych agencji kreatywnych.
Projekty, które szczególnie wpadną ci w oko, możesz zapisywać, a profile twórców i twórczyń dodawać do obserwowanych. Dodatkowo algorytm serwisu będzie wybierał dla ciebie proponowane projekty na podstawie tego, co ostatnio tam zdarzyło ci się wyszukiwać.
Tę platformę można nazwać kreatywnym koszem, ponieważ możesz w nim przebierać, znajdując tam niemal wszystko — od inspiracji kulinarnych, po przykładowe aranżacje wnętrz, ciekawe projekty typograficzne albo setki pomysłów na plakaty w stylu retro. Tutaj, podobnie jak w Behance, możesz zapisywać ulubione projekty, a nawet tworzyć tematyczne tablice, które sprawdzą się w roli “moodboardów” na etapie koncepcyjnym twojego kolejnego twórczego przedsięwzięcia.
Instagram, Facebook, TikTok
Media społecznościowe to kopalnia kreatywnych ciekawostek, których możesz z premedytacją szukać (za pomocą pola wyszukiwania i dzięki polubionym hasztagom) albo na nie przypadkowo natrafiać (widząc posty lub polubienia „znajomych znajomych” czy widząc podpowiedzi, przygotowane przez algorytm). Tutaj też możesz wymieniać się pomysłami i doświadczeniem ze społecznościami o podobnych zainteresowaniach, co pozwala poszerzać kreatywne horyzonty i zdobywać cenny know-how.
Poniżej znajdziesz wybór instagramowych profili i portali, do których chętnie regularnie zaglądamy (będzie nam miło, jeśli w komentarzu dorzucisz własne propozycje!).
Mindsparkle magazine
Serwis poświęcony brandingowi z instgramem pełnym inspiracji z całego świata. Poza profilami w mediach społecznościowych możesz zajrzeć również na ich stronę internetową.
Ads of the world
W Ads of the world znajdziesz głównie kampanie reklamowe z całego świata. Warto śledzić co dzieje się w branży, szczególnie kiedy pracujesz w marketingu i szukasz pomysłów na kolejne kreatywne realizacje, dorównujące poziomem światowym standardom. 🙂
Jeszcze więcej znajdziesz na www Ads of the world.
Packaging of the world
Tutaj również znajdziesz bogactwo interesujących brandingów, ale umieszczonych na opakowaniach. Ich instagram to głównie atrakcyjne wizualnie zajawki, a o poszczególnych projektach poczytasz więcej na stronie internetowej.
Plastik
To dobre miejsce do odwiedzenia, kiedy szukasz czegoś „odjechanego”. Plastik to królestwo pokręconych i często kontrowersyjnych projektów i ojczyzna spuszczonej ze smyczy kreatywności. Buszując po plastikowych zakamarkach raz robisz “wow”, innym razem “ugh”, a wywoływanie skrajnych emocji to znak rozpoznawczy tego medium. Co ważne, selekcja Plastiku pozwala przeklikiwać się dalej w profile prezentowanych twórców i twórczyń, tworząc kreatywną sieć połączeń, w której można utknąć na długo!
Odwiedź www i profil Plastiku na Instagramie.
Creative boom
Znajdziesz tutaj sporo ciekawych rzeczy — od ilustracji, po sylwetki artystów i artystek, które warto znać i mnóstwo kreatywnych projektów z pogranicza grafiki i sztuki. Odwiedzając stronę internetową Creative boom, zajrzyj do dedykowanej zakładki Inspiracje, choć w pozostałych znajdziesz równie interesujące treści — od porad po podcasty.
The Brief – co znosi psychika grafika
Jedną ze sprawdzonych społeczności, którą możemy szczerze polecić i z którą mamy przyjemność współpracować jest the Brief — inicjatywa założona i prowadzona przez Macieja Piątka, która zrzesza ponad 25 tysięcy osób (a na fanpage’u prawie 100 tysięcy!), zainteresowanych grafiką lub działających w branży kreatywnej. Projekt the Brief to fanpage i grupa na Facebooku — jeśli jeszcze do niej nie należysz, a opis cię zachęcił, tutaj możesz dołączyć. ↓
Zajrzyj również na fanpage! ↓
Polish Design Scene
Tutaj znajdziesz przegląd aktualnych wydarzeń i projektów polskiej sceny graficznej, wyróżnione prace ilustratorek i ilustratorów, a także świetny podcast o projektowaniu. W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć i w to miejsce.
A skoro mowa o podcastach – zajrzyj do naszej selekcji na Spotify, przygotowanej razem z the Brief!
Polish Graphic Design
Podobnie tutaj! Na ich stronie znajdziesz opis, który mówi, że PGD to najciekawsze realizacje i najlepsi projektanci z Polski, to również edukacja, promocja i informacja o grafice użytkowej, a także tematyczne konkursy i konferencje. Poklikaj i poszukaj czegoś dla siebie.
NACISK
Ostatnią w zestawieniu jest kreatywna propozycja prosto od Drukomatu — kiedyś będąca medium festiwalu druku NACISK — dziś stanowiąca artystyczny agregat pełen graficznych inspiracji, ciekawych sylwetek polskich oraz zagranicznych twórczyń i twórców oraz miejscem wspierającym kreatywne inicjatywy — te stacjonarne i te online.
Jest jeszcze profil na Facebooku. 🙂
Chętnie uzupełnimy zestawienie o twoje propozycje! Daj nam znać, co warto dodać.
Grafika na okładce: Tomasz Ozdoba
1 komentarz
Wiele inspirujących i kolorowych miejsc zebranych w jednym blogowym wpisie – super 🙂
Pozdrawiam