To miał być tekst inspirowany książką Hellera i Vienne, 100 idei, które zmieniły projektowanie graficzne Stevena Hellera i Veronique Vienne [1], jednak w pierwszej części nie znajdziesz nic o rewolucyjnych krojach pisma, rozwibrowanych kolorach czy supergrafikach. Będzie za to trochę bajtów, pikseli i scrollowania (po tym artykule też!).
Za temat przewodni przyjmujemy rozwój technologii i jego następstwa, bo taka odpowiedź na pytanie “Jakie idee zmieniły projektowanie graficzne?”, zadane społeczności the Brief pro – co znosi psychika grafika, pojawiała się najczęściej. Zobacz, co ludzie z branży wymieniali jako najistotniejsze czynniki zmiany w świecie grafiki, gdzie motywem wiodącym była właśnie technologia.
HARDWARE
Komputer. Tego wynalazku chyba nikomu nie trzeba przestawiać. Zapoczątkował on erę grafiki cyfrowej, nic więc dziwnego, że pojawił się jako jedna z idei, która zrewolucjonizowała branżę graficzną.
A jeśli komputer to również wszystko, co da się do niego podłączyć. ↓
Opcja rozszerzenia ekranu w karcie grafiki i możliwość podpięcia drugiego monitora. Mediaserwery, które dzielą obraz na wiele monitorów/telewizorów, telewizory bezszwowe (z cienka ramką) i wreszcie projektory multimedialne, ekrany ledowe (wielkoformatowe i np. indoorowe w kształcie rollupów) przyczyniły się do rozwoju branży eventowej i kontentu, który na nie powstawał.
Sebastian Jqm Jachimowicz
SOFTWARE
Czym byłby hardware bez software’u? Dlatego ten nie mógł zostać pominięty w naszym zestawieniu. Tutaj można by wymienić sporo (rozpoczynając od Photoshopa czy Illustratora), natomiast społeczność the Brief wskazywała m. in. na narzędzia do projektowania i prototypowania stron internetowych oraz aplikacji mobilnych, takie jak Figma i Adobexd, a Sketch został uznany za prawdziwego gamechangera w swojej kategorii.
iPad (w pakiecie z Procreate)
A skoro o gamechangerach mowa… Ten dream team łączy w sobie i sprzęt i oprogramowanie, ale wymieniamy go w osobnej sekcji, bo tylko w takiej konfiguracji mają szansę osiągnąć pełną efektywność! Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto było ten duet wyróżnić, jaki? Maciek ci to wyjaśni 🙂
iPad + Procreate wniósł tyle, że można leżeć jak się rysuje oraz, że dużo osób zaczęło rysować podobnie.
Maciek Polak
INTERNET
Co tam hardware’y i software’y jeśli efektów swojej pracy nie można pokazać światu! Na szczęście ten problem rozwiązał internet, bez którego grafika ewoluowałaby znacznie wolniej. Dostęp do sieci zmienił ją na wielu płaszczyznach – począwszy od jej tworzenia (np. w narzędziach online’owych), po korzystanie z zasobów (banki zdjęć, fontów, etc.), promocję (media społecznościowe, serwisy poświęcone grafice, etc.) czy przeszukiwanie zasobów internetu w poszukiwaniu inspiracji. Podłączenie się do sieci zlikwidowało granice, a grafika obecnie ma możliwość docierania w dowolny zakątek świata i jest dostępna 24/7 dla każdej osoby, korzystającej z internetu.
Nic z powyzszych nie miało jak sądzę tak dużego wpływu jak internet (…), który pozwolił na dostępne online photostock’i, a następnie materiały royality free za free, czy wreszcie Creative Commons, a to jak sądzę również nie jest ostatnie słowo w tej materii.
Marcin Przepiórka
DARMOWE ZASOBY
Bez nich byłoby dziś zdecydowanie trudniej – zarówno zawodowym twórcom i twórczyniom grafiki użytkowej, jak i tym osobom, które w świat grafiki zanurzają hobbystycznie. Możliwość bezpłatnego pobierania i korzystania z banków zdjęć oraz platform, na których dostępne są darmowe fonty to spore udogodnienie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy tworzy się dla przyjemności lub operując na niewielkich budżetach marketingowych.
Narzędzia agregujące bezpłatne zasoby też pojawiły się w odpowiedziach społeczności the Brief pro – co znosi psychika grafika, jednak, żeby nie spotkał nas branżowy ostracyzm, nie będziemy ich (a właściwie jej) wymieniać tutaj z nazwy. 😉
Więcej darmowych narzędzi zasobów tutaj ↓
Zajrzyj do naszych mediów społecznościowych. ↓
[1] 100 idei, które zmieniły projektowanie graficzne, Steven Heller, Veronique Vienne, wyd. TMC, 2012.