Twój kalendarz na rok 2023 wcale nie musi przypominać projektów z poprzednich lat. Zobacz, jak podejść do tego produktu kreatywnie, wykorzystując nietypowe formaty, papiery, a nawet tekstylia.
Surowe wykończenie i znajoma typografia
Kalendarz, który wita chłodno i żegna ozięble (tylko z uwagi na zimowe miesiące otwierające i zamykające rok). Projekt Lucasa Machado jest minimalistyczny, ale w ciekawy sposób nawiązuje do graficznych zwyczajów minionych lat. Kolory i papier zostały dobrane tak, aby kojarzyć się z epoką sprzed pełnego zadruku, a typografia — szczególnie cyfry — przypomina tą z pierwszych kalkulatorów czy tablic z rozkładami jazdy na dworcach kolejowych. Brutalistyczny klimat projektu świetnie wpisuje się nadchodzące trendy graficzne, a pojedyncze karty kalendarza, za sprawą dziurkowania, łatwo będzie zawiesić w widocznym miejscu. W zestawie pojawia się również pudełko, co jest dość niestandardowym, jak na kalendarz rozwiązaniem.
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Awangarda w pełnym zadruku
Kolejny projekt jest tak nieoczywisty jak śnieg w czerwcu. Pojedyncze karty kalendarza zaginają czas, ale w sposób niezaburzający odczytu daty w poszczególnym miesiącu, a format A5 mutuje zgodnie z linią gięcia. Intensywne, energetyczne kolory ożywiają projekt, pobudzając wyobraźnię przez cały rok.
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Ulotka czy kalendarz?
Kolejny projekt również utrzymany został w brutalistycznym klimacie. Każda z kart kalendarza przypomina składaną ulotkę, a rozstawienie cyfr w datach to czysta emanacja twórczego chaosu. W tym niekonwencjonalnym projekcie przewidziano miejsce na notatki, a ciekawą wartością dodaną jest możliwość wydzierania okienek z datą.
Ciekawostka:
Do zaprojektowania i wydrukowania podobnego kalendarza możesz wykorzystać format ulotki składanej. Produkt znajdziesz tutaj.
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Współczesne retro
Podobny klimat, ale w zdecydowanie minimalistycznym wydaniu. Efekt “postarzanego papieru” i druk przypominający ten z pierwszych kolorowych gazet. Surowa typografia występująca tutaj w duecie z abstrakcyjną grafiką, wprowadza element zaskoczenia i skutecznie łapie za oko!
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Kalendarz czy plakat?
Nick Barclay idzie pod prąd, a jego projekt wprowadza nowy standard w kategorii kalendarze. Pojedyncze arkusze przypominają abstrakcyjne plakaty i dopiero z bliska widać, że każdy z nich reprezentuje dany miesiąc w roku. Kalendarium zostało ograniczone do minimum — autor wykorzystał w tym celu dolną, centralną część każdej z kart, większość miejsca rezerwując na geometryczny wzór graficzny, zmieniając tym samym środek ciężkości projektu z warstwy informacyjnej na estetyczną.
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Wzory geometryczne również pojawią się w trendach graficznych na rok 2023. Zobacz wszystkie ↓
Kalendarz na lata
Oryginalne podejście do tematu kalendarza i jednocześnie rozszerzenie jego funkcji użytkowej na czas dłuższy niż rok! W ten sposób można określić projekt Kashyapa Bhatta, który przełamuje konwencję kalendarza zarówno w kwestii formy, jak i materiału, z którego został wykonany. Tekstylia to wdzięczne podłoże druku, natomiast kalendarz na torbie to zdecydowana nowość i jednocześnie inspiracja do eksperymentowania z innymi produktami poligraficznymi i surowcami, które nie kończą się na papierze i tkaninie.
Cały projekt można obejrzeć → tutaj.
Zajrzyj po więcej inspiracji!
Grafika na okładce: Tomasz Ozdoba