Niski budżet nie musi obniżać kreatywności – a z kłód rzucanych pod nogi możesz przecież zrobić schody, prawda? Dziś podrzucimy Ci przydatne (i w większości darmowe) narzędzia i triki (nie tylko) dla grafików.
Przydadzą się do zaprezentowania produktu, dopracowania projektów lub zwizualizowania prac przed wydrukiem. Możesz ich także użyć do ożywiania prezentacji, tutoriali, profil w social mediach lub po prostu twórczo się nimi pobawić. Mamy nadzieję, że wspólnie stwierdzimy, że chcieć to móc i że efekt “wow” jest osiągalny niemal dla każdego.
Programy do tworzenia grafik
Potrzebujesz niezłej grafiki na już? Prawdopodobnie znasz Canvę i Crello. Jeśli jednak to dla Ciebie za mało lub sądzisz, że są zbyt oklepane zobacz, co możesz wyczarować, używając programów: Easil, Snappa lub Desygner.
Linki do wszystkich narzędzi znajdziesz na końcu artykułu.
Co zamiast Photoshopa?
Znasz możliwości Photoshopa, ale odstrasza Cię cena licencji? Może spodobać Ci się jego (dość bliski) przeglądarkowy odpowiednik. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z projektowaniem lub robisz to tylko od czasu do czasu – sprawdź, jakie możliwości daje Ci Photopea. Ma wiele funkcji znanych z PS, jednak nie ma… opłat.
Jak dobrze zaprezentować produkt online?
Zależy Ci na ciekawym pokazaniu projektu/produktu, ale nie masz czasu (ochoty/cierpliwości/budżetu) na profesjonalną sesję? Zobacz, jak zrobić ciekawą animację produktową. Wystarczy laptop, lustrzana tafla i nieco wolnego czasu.
Aplikacja ClipDrop pozwala na błyskawiczne przenoszenie obiektów ze świata realnego do wirtualnego. Po zainstalowaniu jej na telefonie i komputerze możesz fotografować przedmioty i przenosić je bezpośrednio na komputer (z automatycznym pominięciem tła). Usuwanie tła z filmów? Proszę bardzo – Unscreen.com czeka. Fajnie? Fajnie!
Jak stworzyć własny font?
Masz graficzną szafę, pełną fontów, ale nadal “nie masz się w co ubrać”? Niby masz faworytów, ale dziś masz nastrój na kroje szyte na miarę? Może czas zrobić coś innego i wykorzystać własną pisankę? Jeśli chcesz stworzyć i skomputeryzować swoje odręczne pismo, możesz to zrobić ooo np. tak:
Darmowe ilustracje i ikony dla grafików
➤ Potrzebna Ci grafika z czyimś wizerunkiem, ale nie chcesz tracić czasu na uzyskiwanie zgody/zgłębianie meandrów prawa? Z pomocą przyjdzie strona This person does not exist. Znajdziesz tam komputerowo wygenerowane wizerunki nieistniejących osób – do dowolnego wykorzystania w social mediach lub… dla zabawy (czasem algorytm tworzy prawdziwe “cuda”. Drżyj;)).
➤ Potrzebujesz ilustracji już? Jest duża szansa, że pokochasz bibliotekę ilustracji Open Peeps zaprojektowanych przez Pablo Stanley (do użytku osobistego lub komercyjnego). Znajdziesz tam ilustracje ludzi, obiektów, zwierząt, jedzenia i wiele, wiele innych. Ilustracje pomogą Ci np. uzupełnić prezentację, instrukcję lub tutorial.
➤ Potrzebujesz porządnych, spójnych stylistycznie i darmowych ikon w różnych formatach? Być może polubisz ten zbiór posegregowanych tematycznie gotowych grafik. Na Embleicons możesz pobrać także gotowy do wklejenia kod html ze ścieżką SVG.
Programy dla grafików – zabawa ruchem i 3D
Chcesz stworzyć prostą animację, zobrazować coś lub po prostu pobawić się ruchem? Sprawdź Poseit – apkę, w której dostajesz edytowalny manekin 3D. Możesz go dowolnie układać, regulować światło, dodawać kolejne postaci lub przedmioty (część opcji zostanie odblokowana po obejrzeniu reklam).
Marzy Ci się nutka 3D na rzeczywistych kadrach? Z pomocą przychodzi aplikacja 3D brush AR. Dzięki niej wzbogacisz swoje filmiki o efekty 3D. Za pomocą kolorowego pędzla stworzysz napisy lub kształty bezpośrednio na ujęciu z kamerki. Dobre do zabawy lub wzbogacenia publikowanych treści.
Na deser narzędzie, które pozwoli Ci stworzyć kreatywne wideo z hologramami, napisami i emoji. Aplikacja Vxcam pozwala stworzyć filmiki 3D z hologramami i “doklejać” obiekty 3D do istniejących filmów. Dzięki niej możesz się pobawić w kreowanie rozszerzonej rzeczywistości. Efekt jest całkiem przyzwoity, dla niektórych nawet “wow”.Może się przydać do wizualizacji produktów, stories i lub jako ożywienie prezentacji.
Linki do narzędzi:
Easil → https://about.easil.com/
Snapp → https://play.google.com/store/apps/details?id=cab.snapp.passenger.play
Desygner → https://desygner.com/
Photopea → https://www.photopea.com/
Clipdrop → https://play.google.com/store/apps/details?id=app.arcopypaste&hl=pl&gl=US/
lub (https://apps.apple.com/us/app/clipdrop-ar-copy-paste/id1512594879)
Unscreen → https://www.unscreen.com/
This person does not exist → https://www.thispersondoesnotexist.com
Openpeeps → https://www.openpeeps.com/
Emblemicons → https://emblemicons.in/#icons
PoseIt → https://play.google.com/store/apps/details?id=com.OneManBand.PoseIt&hl=pl&gl=US lub (https://apps.apple.com/us/app/poseit/id1567797324)