Nośniki reklamy zewnętrznej nie zawsze muszą być wykorzystywane do promowania produktów czy usług. Billboardy, citylighty oraz plakaty potrafią komunikować również o sprawach ważniejszych niż promocja artykułu miesiąca lub wyprzedaż poprzedniego rocznika. Zobacz 5 głośnych kampanii społecznych, które pojawiły się w przestrzeni publicznej.
OOH jest angielskim skrótem od wyrażenia Out Of Home. Stosuje się go w kontekście reklamy zewnętrznej. Innym określeniem jest również reklama outdoorowa. W ramach tego pojęcia mieszczą się wszelkie formy reklamy eksponowane w przestrzeni publicznej (billboardy, tablice reklamowe, słupy reklamowe, citylighty, ściany budynków, nośniki mobilne, itd.).
Wstrzymaj oddech
„Pierwsza Doba bez Smogu” to ogólnopolska kampania antysmogowa, zwracająca uwagę na problem zanieczyszczonego powietrza. Do akcji powstałej z inicjatywy Global Compact Network Poland oraz Grupy Walk, zaangażowano reprezentantów polskiej popkultury, sportu a także osoby pojawiające się na srebrnym ekranie. Na billboardach mogliśmy zobaczyć m. in. Julię Wieniawę, Małgorzatę Foremniak oraz Krzysztofa Zanussi.
Motywem przewodnim tej kampanii było wstrzymanie oddechu. Akcja zachęcała do wzięcia udziału w grze, w której każdy wstrzymany oddech dolicza się do głównego licznika. Celem przedsięwzięcia było zebranie 24 godzin wstrzymanych oddechów jak największej liczby uczestników akcji.
Nie chcemy straszyć, chcemy uświadamiać. Wierzę, że dzięki naszej grze-kampanii, problem smogu zaistnieje w świadomości wszystkich Polaków i stanie się ważnym tematem debaty publicznej. Niewielkie zmiany pomnożone przez miliony poprawią stan powietrza jakim oddychamy.
Mariusz Pitura, Creative Director z Walk
Dzięki rozpoznawalnym osobom z różnych obszarów działalności publicznej, kampania zyskała uniwersalny przekaz i mogła trafić do różnych grup odbiorczych.
Projekt: Jet Line
Klient: Global Compact Network Poland
Kontrowersją w samo sedno
Wraz z postępującą digitalizacją i przenoszeniem kolejnych sfer życia do przestrzeni cyfrowej, coraz ważniejsza staje się kwestia cyberbezpieczeństwa oraz ochrony przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. Szwedzka organizacja SFF postanowiła zwrócić uwagę na problem słabych haseł, nadawanych przez użytkowników i użytkowniczki w różnych serwisach internetowych i zrobiła to w dość niewybredny sposób. W przestrzeni publicznej pojawiły się billboardy, plakaty i citylighty z – na pierwszy rzut oka – kontrowersyjnymi hasłami, które szokowały jeszcze bardziej po przeczytaniu całej treści umieszczonej na materiałach, promujących tę akcję.
Wulgarne słowa, które stały się częścią komunikacji w kampanii były de facto popularnymi hasłami osób logujących się do bankowości internetowej, serwisów społecznościowych czy poczty elektronicznej. Wyeksponowanie problemu łatwych do złamania zabezpieczeń miało zwrócić uwagę na tę kwestię i zmotywować osoby korzystające z różnych serwisów w internecie do skuteczniejszej ochrony swoich danych i mienia.
Projekt: Akestam Holst
Klient: Swedish Theft Prevention Association
Przeczytaj również:
Każda osoba ma szansę na zmianę
Kampania “Turn lives around” powstała z inicjatywy brytyjskiej organizacji End Youth Homelessness, a tej tematem stał się problem kryzysu bezdomności wśród ludzi młodych.
Kreacje powstałe z pomocą agencji WCRS przedstawiały bezdomnych młodych ludzi, śpiących w niebezpiecznych miejscach. Zastosowano tutaj sprytny zabieg odwrócenia obrazu – zdjęcie przedstawiające osobę leżącą na materacu, po obróceniu prezentowało coś zupełnie innego – superbohatera w powiewającej, czerwonej pelerynie, która w poprzedniej pozycji zdjęcia wyglądała na śpiwór.
Zadaniem kampanii było dawać nadzieję i prowadzić do wniosku, że mimo trudnego dzieciństwa, młodzi ludzie mają szansę wyjść z kryzysu bezdomności, rozwinąć skrzydła i odnosić sukcesy w życiu dorosłym.
Projekt: WCRS
Klient: End Youth Homelessness
W tej kwestii nie będzie żadnych kompromisów
Popierasz rasizm? Nie korzystaj z naszych usług. Mocno i konkretnie uderzył Uber z outdoorową kampanią, w której zajmuje konkretne stanowisko – nie zgadza się na żadne przejawy rasistowskich zachowań. Co ciekawe, akcja “Jeśli tolerujesz rasizm, skasuj naszą aplikację”, mimo ryzyka utraty klientów czy zmniejszenia przychodu z tytułu sprzedawanych usług pokazała, że Uber autentyczność i wiarę w swoje przekonania postanowił postawić wyżej niż zyski.
Jako firma, która napędza ruch, naszym celem jest zapewnienie wszystkim swobodnego i bezpiecznego poruszania się. Aby to zrobić, musimy walczyć z rasizmem i być orędownikiem sprawiedliwości — zarówno w naszej firmie, jak i poza nią.
Kampania wywołała sporo kontrowersji, ale Uber konsekwentnie obstaje przy swoim stanowisku, a walkę z nierównościami na tle rasowym wpisał w politykę swojej organizacji.
Projekt: MediaCom & Wieden+Kennedy
Klient: Uber
Dojrzałość jako wartość
Starzejące się społeczeństwa to problem współczesnego świata, który dotyczy również Polski. Ignorancja wobec osób starszych stała się przedmiotem kampanii „See the Person Not the Age”, zorganizowanej przez rząd Szkocji. Białe, pomarszczone billboardy miały przede wszystkim symbolizować marginalizację osób dojrzałych – akcja zwróciła uwagę na problem wykluczenia seniorów, samotność, z jaką borykają się w jesieni swojego życia, ponadto jednym z jej zadań było również zwiększenie poziomu akceptacji i zrozumienia społeczeństwa wobec zjawiska starzenia się, również wśród tych, których to bezpośrednio dotyczy.
„Dostrzegasz w jaki sposób zmarszczki czynią cię bardziej interesującym? To dowód na to, że pomimo zmarszczek można wciąż sprawnie działać.”
Uwrażliwienie na obecność i ważność najstarszego pokolenia to najważniejszy cel tej kampanii. Jej nazwa stanowi również zapadające w pamięć i ważne motto – Dostrzegaj osobę, nie wiek.
Projekt: Newhaven
Klient: rząd Szkocji
Własne billboardy zamówisz tutaj.
Fot. na okładce: WCRS