W tym tekście znajdziesz zbiór wskazówek, które pomogą ci poruszać się po świecie druku najkrótszymi i najbardziej elastycznymi drogami. Przystanków będzie kilka, podobnie jak asan podczas sesji jogi, a na końcu czeka cię prawdziwe poligraficzne oświecenie! Pogłębiaj wiedzę jak oddech podczas medytacji i niech świat druku lekkim ci będzie.
★ Poligraficzna joga dla początkujących
Zanim usiądziesz w pozycji kwiatu lotosu na papierowej macie, zdobądź nieco teorii i praktyki, aby nic nie powykrzywiało ci poligraficznych planów. Podręcznik z podstawami znajdziesz poniżej.
★ Zacznij od przygotowania
Rozgrzewka jest ważna nawet w poligrafii! Zanim zabierzesz się za projektowanie, zapoznaj się z podstawowymi zasadami przygotowywania plików do druku. W drukomat.pl, klikając w wybrany produkt (np. kalendarze listwowane) pod selektorem (miejsce, w którym wybierasz parametry druku – o tym będzie za chwilę) odnajdziesz instrukcję, z której dowiesz się, w jaki sposób powinien być przygotowany plik, aby nie wrócił do ciebie z prośbą o poprawki.
Żółtą ramką zostało zaznaczone miejsce, w którym znajduje się instrukcja do druku. ↓
Po kliknięciu w pole Instrukcja do druku otworzy się dokument pdf z wytycznymi, dotyczącymi przygotowania pliku do druku. Przykład poniżej. ↓
Proces przygotowania plików do druku szczegółowo omówiliśmy w ebooku Katalog_fin.pdf. Zajrzyj do naszej publikacji, aby oswoić się z poligraficzną terminologią i nigdy więcej nie utracić równowagi w zderzeniu z takimi pojęciami jak jak spady, marginesy, maski albo formaty brutto i netto.
Cennym źródłem podstawowych informacji będą również te dwa artykuły, z których dowiesz się, jak nie zgubić się w poligraficznej dżungli. ↓
★ Wybieraj mądrze
Czasami zbyt duży wybór bywa problematyczny. Miejsce, w którym prawdopodobnie zmierzysz się z tym wyzwaniem będzie wspomniany wcześniej selektor. Żonglowanie wariantami rozmaitych opcji w selektorze można porównać do pozycji w jodze, który będziesz opanowywać do mistrzostwa. To, jaki zestaw wybierzesz, wyniknie z twoich upodobań, ale też możliwości. Tę analogię można zastosować do zamawiania produktu w internetowej drukarni, gdzie trzeba określić wiele parametrów, począwszy od rodzaju papieru, formatu wydruku, usług dodatkowych typu dziurkowanie, po uszlachetnienia. W przypadku jednych produktów opcji do wyboru będzie więcej, w przypadku innych, mniej.
Niebieską ramką zostało zaznaczone miejsce, w którym znajduje się selektor. ↓
★ Kup sobie papier na spokój
Wybierając podłoże można się naprawdę nagimnastykować! Papier offsetowy, kredowy, matowy, z połyskiem albo ozdobny – zdecydowanie jest z czego wybierać i warto na tym etapie zastanowić się przynajmniej dwa razy, aby efekt końcowy nie zabolał tak, jak mięśnie po zbyt forsownym treningu.
Problemy z nietrafionym doborem papieru do druku rozwiązuje zamówienie wzornika – znajdziesz go tutaj.
Ta wiedza również pomoże Ci odnaleźć się w świecie papieru ↓
Jednym z praktycznych sposobów uniknięcia pomyłki podczas zlecania druku jest wykonanie proofu cyfrowego.
Proof to jednostkowa próbka wydruku, która dla osoby odpowiedzialnej w drukarni za twoje zlecenie będzie maksymalnie zbliżonym obrazem tego, co powinna osiągnąć na maszynie drukarskiej pod względem wierności barw. Jeśli zlecasz duży nakład albo koniecznie zależy ci na jak najlepszym odwzorowaniu konkretnego odcienia jakiegoś koloru, proof będzie niezbędną rozgrzewką przed poligraficznym maratonem.
Przeczytaj ↓
A jeśli już jesteśmy w temacie kolorów, warto również wiedzieć to. ↓
★ Drukuj sprytnie, aby się nie przetrenować (i nie zginąć pod lawiną papieru)
Przemyślane i zoptymalizowane nakłady pozwolą ci uniknąć bólu kręgosłupa, dlatego zamawiaj tylko takie ilości, jakie na dany moment potrzebujesz. Buddyjskie nawoływanie do uwolnienia się od posiadania tutaj sprawdzi się doskonale. Wyznając tę minimalistyczną filozofię, zadbasz również o środowisko, co jest argumentem, obok którego nie można przejść obojętnie. Więcej informacji na temat świadomego drukowania znajdziesz w tym artykule. ↓
Te informacje to minimum chroniące przed stresem na myśl o druku, ale jeśli cenisz sobie profilaktykę, zajrzyj do sekcji FAQ w naszym serwisie, gdzie czeka na ciebie codzienna pigułka poligraficznej wiedzy.
1 komentarz
Bardzo ciekawy zbiór przydatnych i merytorycznie dopracowanych informacji.
Pozdrawiam poligraf z pasją