Jak będzie wyglądał świat grafiki użytkowej w 2021? Pojawiły się już pierwsze prognozy i nadchodzący rok pod względem trendów może być dla nas naprawdę sporym zaskoczeniem. Po trudnym 2020, który w dużej mierze sygnowany był hasłem „niepewność”, czas na odwilż, która ma odwrócić pesymistyczną i zachowawczą tendencję oraz zrobić miejsce dla czegoś nowego.
1. Autentyczność w natarciu
Nadchodzący rok ma być zmierzchem stockowych grafik, pozowanych i nienaturalnych aranżacji oraz mocnego retuszu, zmieniającego ludzi w wyidealizowane kreatury, których próżno szukać na ulicach. Kluczem, otwierającym listę trendów na 2021 staje się słowo autentyczność.
Podczas gdy poprzednie trendy były napędzane obietnicą nowej dekady, czerpiąc z science-fiction i futurystycznej technologii, trendy w projektowaniu graficznym 2021 roku stawiają ludzi na pierwszym miejscu.
99design
Ta będzie pojawiać się w świecie grafiki użytkowej i wyrażać się w prawdziwych postaciach, które coraz liczniej będą gościć w identyfikacjach wizualnych marek oraz w kreacjach, których celem jest być bliżej odbiorcy. Hasło przewodnie to różnorodność, a kto lepiej może ją pokazać, niż ludzie?
Podkreślanie różnych kultur, odcieni skóry, wieku i tożsamości stanowi ekscytującą okazję do stworzenia projektów, które, podobnie jak autentyczni ludzie, są jedyne w swoim rodzaju.
2. Mocna symbolika
Zgodnie z prognozami, 2021 ma być rokiem symboli. Gwiazdy, boginie i inne atrybuty mocy, rodem z dawnych horoskopów, będą pojawiać się na grafikach częściej niż do tej pory, pełniąc rolę swego rodzaju talizmanów. Trend ten było już widać w 2020, ale czasem najbardziej płodnym dla tego stylu ma być właśnie nadchodzący rok. Przygotujmy się na powrót średniowiecznych motywów, stylistyki inspirowanej starymi, rodowymi herbami oraz marsylskim tarotem.
Przeczytaj również:
3. Futuryzm w wydaniu retro
Wyobrażenia o przyszłości sprzed lat mocno rozminęły się z tym, co dziś oferuje współczesność. Nie doszliśmy do epoki latających pojazdów rodem z Powrotu do przyszłości , ani pokojówek – robotów na licencji Jetsonów. Choć wyobraźnia twórców sprzed lat przestrzeliła możliwości cywilizacyjne, jej owoce wciąż stanowią inspirację dla współczesnych. Futuryzm w 2021 ma paradoksalnie cofnąć nas w czasie, przywołując optymistyczne i pokrzepiające myśli, pełne wiary w postęp ludzkości i odwagi w kreowaniu pomysłów, które nawet dziś dalekie są od rzeczywistości.
4. Powrót surrealizmu
2021 ma być wielkim powrotem surrealizmu. Ten abstrakcyjny i pozornie bezsensowny z założenia nurt w sztuce i projektowaniu, ma w nazwie ma człon “realizm”, co każe odbiorcy szukać drugiego dna – na pierwszy rzut oka niepowiązany ze sobą zlepek koncepcji w jednym obrazie, po bliższym przyjrzeniu, zaczyna nabierać sensu i ukazywać swoją drugą, prawdziwą twarz. Dlaczego właśnie teraz surrealizm tak zdecydowanie powraca? Dziś rzeczywistość wymyka się wielu regułom logicznego myślenia i odnosi się wrażenie, że nigdy wcześniej nie było to tak odczuwalne, jak w obecnym roku.
Niepokój artystów wywołany niepewnymi czasami spod znaku globalnej pandemii będzie owocował surrealistycznymi kolażami, w których obrazy – normalne oddzielnie – wydają się dziwaczne i nierealne w połączeniu. Trend ten będzie pojawiał się prawdopodobnie częściej w mediach skupiających się na obrazie, takich jak plakaty, okładki albumów i książek.
→ Sprawdź naszą ofertę plakatów na www.drukomat.pl ←
5. Styl psychodeliczny
Ten kierunek w projektowaniu ma swoje korzenie w scenie muzyczno – artystycznej lat 60 XX wieku. Nurt rozwijał się na gruncie doświadczeń artystów ze środkami halucynogennymi i jest efektem twórczego eksperymentowania. Hasła przewodnie tego kierunku to wolność, brak ograniczeń na każdej płaszczyźnie i zawsze otwarty umysł. Grafika tworzona w tym stylu pełna jest zbyt żywej i często przesadzonej kolorystyki, a wybuchowe aranżacje trudne są w jednoznacznym odbiorze. Kluczem w interpretacji inspirowanych tym nurtem prac jest trudno uchwytny balans, którego należy szukać w gąszczu wieloznacznych i abstrakcyjnych elementów. Prace tworzone w tym stylu idealnie pasują do “nowej rzeczywistości” – mają w nieoczywisty sposób dawać nadzieję na to, że w niepewnych, a nawet nonsensownych okolicznościach, wciąż mamy szansę na stabilność i solidny grunt pod nogami.
Już niedługo pokażemy kolejną część trendów graficznych na rok 2021. Zaglądaj na nasz blog w każdy wtorek!
Grafika na okładce: Beppe Conti.
Zobacz co możemy dla ciebie wydrukować 👉 www.drukomat.pl